• JAKOŚĆ

    JAKOŚĆ

Jakość oferowanych części samochodowych ma dla nas kluczowe znaczenie dlatego podjęliśmy decyzję o prezentowaniu za firmą Polcar oznaczeń jakości oferowanych towarów. Nasza decyzja wynika z chęci przekazania oferty w sposób czytelny i przejrzysty, a informacje zawarte na etykietach produktów ułatwiają ich pozycjonowanie i porównanie z innymi ofertami.

Stosujemy oznaczenia produktów i towarów w udostępnianych jako Dystrybutor Katalogach zgodne z Jednolitym Systemem Informowania o Jakości Części opracowanym przez firmę Polcar:

  • O – część oryginalna* OE znakowana logo i/lub znakiem towarowym producenta samochodu(1)
  • Q – część oryginalna* OEM/OES oznakowana logo i/lub znakiem towarowym producenta części, dostarczającego dany produkt na pierwszy montaż (2)
  • PC – część nadwozia lub element oświetlenia o porównywalnej jakości**. Część nadwozia lub element oświetlenia, który posiada dodatkowo certyfikat jakości wydany przez jeden z instytutów certyfikujących: Centro Zaragoza, Thatcham lub TÜV Rheinland
  • PJ / PJB  – część o porównywalnej jakości**, szczególnie polecana przez dostawcę (dystrybutora) / część o porównywalnej jakości**, szczególnie polecana przez dostawcę (dystrybutora), której jakość jest gwarantowana przez wskazanego i zawsze tego samego Producenta
  • P – część o porównywalnej jakości**
  • ZJ – zamiennik o podwyższonej jakości, polecany przez dostawcę (dystrybutora)
  • Z – pozostałe zamienniki

 1)  Oryginalne elementy tzw. OE - Original Equipment
 2)  Oryginalne elementy tzw. OEM - Original Equipment Manufacturer lub OES - Original Equipment Supplier


Na rynku części samochodowych, podejście firmy Polcar polegające na umieszczeniu informacji o jakości dla wszystkich oferowanych części, także eksploatacyjnych, jest niespotykanym w skali europejskiej rozwiązaniem. Świadomość korzystania z takich oznaczeń umożliwia Klientom uczciwy wybór towaru według najważniejszych dla danego Klienta kryteriów np. relacji jakość/cena a wiek samochodu.

Zgodnie z definicjami zawartymi w §2 pkt 21 i 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8.10.2010 r. w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych w sektorze pojazdów samochodowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję (Dz.U. Nr 198, poz. 1315):

* „oryginalne części zamienne” to części zamienne tej samej jakości, co komponenty stosowane do montażu pojazdu samochodowego, produkowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi, ustalonymi przez producenta tych pojazdów do produkcji komponentów lub części zamiennych danego pojazdu samochodowego, w tym części zamienne produkowane na tej samej linii produkcyjnej, co komponenty danego pojazdu samochodowego; przyjmuje się, że części zamienne są oryginalne, jeżeli producent tych części zaświadczy, że zostały one wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi ustalonymi przez producenta danych pojazdów i są one tej samej jakości, co części stosowane do montażu tych pojazdów;

** „części zamienne o porównywalnej jakości” to części zamienne, których producent zaświadczy, że są one tej samej jakości, co komponenty, które są lub były stosowane do montażu danych pojazdów samochodowych.


Grunwaldzka 51
84-230 Rumia

pn-pt 08:00 - 17:00
sb 08:00 - 13:00